اخبار

جزئیات ۷ موضوع اولین کنفرانس و نمایشگاه صنعت ساخت

جزئیات ۷ موضوع اولین کنفرانس و نمایشگاه صنعت ساخت/ استفاده از ظرفیت دیپلماسی برای صدور خدمات مهندسی

۱۳۹۶/۱۲/۰۲

۲۳۴۱۵

به گزارش ساخت یاب به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی،محمد شکرچی‌زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی درباره اولین کنفرانس و نمایشگاه صنعت ساخت به ارایه نکاتی پرداخت و گفت: کنفرانس صنعت ساخت اولین دوره خود را تجربه می کند. معمولا کنفرانس هایی که برگزار کردیم در رابطه با موضوعات خاص مورد استفاده در صنعت ساختمان همچون بتن یا فولاد یا انرژی برگزار می شدند که موضوعات محدودی بودند و کنفرانسی که به صورت عمومی به موضوع ساخت بپردازد را تاکنون برگزار نکرده ایم. بنابراین کنفرانس با یک نگاه کلی به موضوع با اهمیت ساخت می‌پردازد.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برگزاری کنفرانس را به صورت پنل و نه ارایه مقاله معرفی کرد و در بیان جزئیات پنل‌ها، توضیح داد: موضوعات مقاوم‌سازی در بافت‌های فرسوده و تامین مسکن برای طبقات کم‌درآمد که عموما در این بافت‌ها ساکن هستند، تاب‌آوری شهری و افزایش آن با توجه به اهمیت که افزایش تاب‌آوری شهرها برای برخورد با حوادثی همچون زلزله باید داشته باشند بخشی از موضوعات پنل‌ها هستند.

وی تصریح کرد: در کلانشهرها اگر حوادثی همچون زلزله رخ دهد آسیب پذیرترین بخش شهرها که بافت های ناکارآمد هستند را بتوانیم مقاومت شان را بهبود بدهیم.

شکرچی‌زاده ادامه داد: موضوعات دیگر پنل ها نیز شامل موضوعات تامین مالی برای انجام پروژه ها در شرایط محدودیت و تنگنای مالی دولت، راهکارهایی که در حوزه ساخت و زیرساخت باید مورد توجه قرار بگیرد در پنل‌ها مور بحث و تبادل‌نظر قرار می‌گیرد.

وی موضوع دیگر پنل های اولین کنفرانس و نمایشگاه صنعت ساخت را موضوع محیط‌زیست و انرژی عنوان کرد و گفت: با توجه به آنکه میزان مصرف انرژی در ایران بالا است موضوع محیط‌زیست و انرژی برای ما بسیار مهم است . به ویژه آنکه آیین‌نامه اجرایی ماده ۱۸ اصلاح الگوی مصرف که اخیرا اعلام شده، موردتوجه ویژه ما به عنوان برگزار کننده این کنفرانس و نمایشگاه قرار دارد.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی اعلام کرد: مطلب دیگری که به آن توجه خواهد شد موضوع ارتباط بین بخش‌های مختلفی است که در حوزه ساخت با هم کار می‌کنند. ارتباط بین بخش‌های مختلف می تواند در قالب هوشمندسازی راندمان بیشتری داشته باشند.

وی با یادآوری اینکه قبلا موضوع ساختمان های هوشمند نیز موردتوجه مرکز تحقیقات بوده، گفت: شهرهای هوشمند بسیار فراتر از ساختمان های هوشمند هستند برای اینکه در شهر هوشمند باید مدیریت شهری، حمل و نقل شهری، مدیریت مصرف انرژی و حوزه های دیگری که در شهر وجود دارد را هوشمندسازی کنیم. در همین راستا نیز موضوع ساختمان های هوشمند در کنفرانس طرح و بررسی خواهد شد.

شکرچی‌زاده، فن‌آوری‌های نوین در صنعت ساخت و نحوه استفاده از ظرفیت دیپلماسی برای صدور خدمات مهندسی در کشور را از دیگر موضوعات پنل‌ها عنوان کرد و گفت: شیوه برگزاری به صورت پنل است و مقاله‌ای ارایه نمی‌شود. صاحبنظران در این حوزه‌ها مطالب خود را مطرح می‌کنند و پرسش و پاسخ در این زمینه انجام خواهد شد. افرادی نیز که دعوت شده‌اند افراد کارشناس و خبره و صاحبنظر هستند که برنامه را اداره می کنند.

گفتنی است اولین کنفرانس و نمایشگاه صنعت ساخت توسط مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، روز پنجشنبه ۳ اسفندماه سالجاری در محل هتل المپیک آغاز به کار می‌کند.

امتیاز دهید