تیرچه بلوک چیست

تیرچه بلوک چیست

تیرچه بلوک یا سقف تیرچه و بلوک به سقف هایی گفته می شود که ترکیبی از تیرچه و بلوک سیمانی یا بلوک سفالی است.

هیچکدام از مصالح ساختمانی به غیر از فولاد تحمل نیروی کششی را ندارد و استفاده از بتن یا هر مصالح دیگری ، هیچ کمکی به تحمل نیروهای وارد شده نمی کند و فقط بار مرده سقف ( دال ) را افزایش می دهد که برای جبران آن باید از فولاد بیشتری استفاده کنیم.

از آنجا که در سقف های تیرچه بلوک بتن ناحیه کشش حذف شده است و درعوض بلوک جایگزین آن شده است ، باعث شده که این نوع سقف ها از لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به صرفه باشد و هر روز مشتریان بیشتری پیدا کند.

سقف تیرچه بلوک به تعدادی تیر T شکل گفته می‌شود که کنار هم قرار دارند و اجزای تشکیل دهنده آن ها تیرچه ، بلوک و بتن است که دربالای سقف قرار می‌گیرند.

بلوک چیست

در ابتدا لازم است کمی درباره بلوک توضیح دهیم.

بلوک قطعه ای بتنی یا سفالی است که بین تیرچه ها قرار می گیرد و هیچ باری را تحمل نمی‌کند.

ابعاد بلوک ۲۵*۲۰*۴۰ می باشد.

در صورتی که بار سقف زیاد باشد یا اینکه دهانه بزرگ باشد به طوری که مجبور باشیم از تیرچه با خرپای بلند استفاده کنیم ، در این صورت باید از بلوک با ارتفاع ۲۵ سانتی متر استفاده کنیم.

در برخی از سقف ها به دلایل محاسباتی باید از بلوک های دو تکه استفاده کنیم چون باید ضخیم‌تر باشد.

در این موارد ارتفاع بلوک ها وقتی که روی هم هستند به ۳۵ سانتی متر هم می رسد و از آن جا که به صورت کام و زبانه هستند ، یکپارچه عمل می کنند.

هر چه وزن بلوک کمتر باشد بهتر است.

وزن بلوک باید به اندازه‌ای باشد که یک کارگر به راحتی ‌بتواند آن را حمل کند.

وزن بلوک های بتنی بین ۱۵ تا ۲۰ کیلوگرم و وزن بلوک های سفالی بین ۷ تا ۱۰ کیلوگرم می باشد.

هر چه وزن بلوک کمتر باشد میزان بار مرده سقف هم کمتر است.

بلوک دارای سطح بالایی و سطح زیرین است که سطح بالایی بتن را تأمین می‌کند و سطح زیرین برای گچ و خاک و سفید کاری اتاق ها است.

همچنین لازم به ذکر است که خاصیت مکندگی بلوک باید بین ۱۳ تا ۲۰ درصد باشد زیرا در غیر این صورت کلیه آب ملات را مکیده و باعث فاسد شدن آن می‌شود.

تیرچه بلوک چوبی

انواع سقف های تیرچه بلوک

سقف های تیرچه بلوک به دو دسته کلی سقف های با تیرچه های بتنی و سقف های با تیرچه های فولادی با جان باز تقسیم بندی می شوند.

حال آنکه هر یک از این نوع سقف ها به لحاظ جزئیات اجرایی و نیز بلوک مصرفی تنوع دارند ( مانند سقف هایی با بلوک بتنی ، بلئک سفالی ، بلوک پلی استایرن و … ).

مزایای استفاده از سقف تیرچه بلوک

استفاده از سقف های تیرچه بلوک در ساختمان های متعارف بسیار مرسوم می باشد.

از مهم ترین مزایای سقف های تیرچه بلوک در مقایسه با سایر سقف ها نظیز سقف طاق ضربی و دال بتنی مسلح یکپارچه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. به علت استفاده از بلوک های توخالی و حذف بتن منطقه کششی ، در مصرف بتن صرفه جویی قابل توجهی می شود.
 2. به دلیل کاهش فضای بتنی با استفاده از بلوک ها در منطقه کششی ، از مصرف آرماتورهای فولادی کاسته می شود که این امر به لحاظ اقتصادی بسیار مناسب است.
 3. به علت تولید صنعتی تیرچه بلوک در کارخانه کیفیت مناسب تری حاصل شده و نیروی انسانی کمتری مورد نیاز است.
 4. با توجه به وزن کم تیرچه ها حمل و نصب آن ها توسط کارگران امکان پذیر بوده و در ساختمان های با طبقات کم نیاز به استفاده از جرثقیل را منتفی می نماید.
 5. به علت پیش ساخته بودن تیرچه بلوک نصب سقف بسیار سریع و آسان بوده و به کارگران متخصص که برای قالب بندی و آرماتور بندی سقف های بتن آرمه استخدام می شوند نیازی نیست.
 6. قالب بندی زیر سقف ، تنها به شمع بندی و نصب چهار تراش در فواصل معین جهت تامین تگیه گاه های موقت تیرچه ها محدود می شود.
 7. از نقطه نظر اجرایی بکار گیری سقف های تیرچه بلوک سرعت عمل بیشتری را موجب خواهد شد و به کارهای پر هزینه و وقت گیر کارگاهی نیازی نیست.
 8. در سقف های تیرچه بلوک بتن ریزی به طور یکپارچه انجام می شود و بتن کمتری نسبت به سقف های بتن آرمه متداول مورد نیاز است. به عنوان مثال برای سقف بتنی متداول با ضخامت 14 سانتی متر 0/14 متر مکعب بتن در هر متر مربع مورد نیاز است که در سقف تیرچه بلوک این مقدار به حدود متوسط 0/06 متر مکعب کاهش می یابد.
 9. با توجه به امکان ایجاد یک دیافراگم صلب یا نیمه صلب در سقف های تیرچه بلوک ، با اعمال تمهیدات لازم ، این نوع سقف ها نسبت به سایر سقف ها از عملکرد لرزه ای بهتری نسبت به سایر سقف ها برخوردار هستند.
 10. بلوک های مجوف در سقف های تیرچه بلوک به عنوان عایق حرارتی عمل می کنند.
 11. به دلیل تولید تیرچه ها در کارخانه و پیش ساخته بودن آن ها کنترل دقیق بر مقدار بتن پوششی روی آرماتورهای کششی انجام می شود.
 12. به علت مسطح بودن زیر سقف ( در مقایسه با سایر سقف ها نظیر طاق ضربی ) ضخامت نازک کاری به حداقل می رسد و در نتیجه بار مرده سقف کاهش می یابد.
 13. به دلیل یکنواختی سطح بالای سقف برای کف سازی به ملات کمتری نیاز است.

ضوابط و محدودیت های کلی سقف تیرچه بلوک

 

تیرچه بلوک چیست

 1. سیستم تیرچه ای شامل ترکیبی یکپارچه از تیرچه های متساوی الفاصله (قرار گرفته در یک راستا و یا دو راستای عمود بر هم) و یک دال فوقانی است.
 2. فاصله آزاد تیرچه ها نباید بیشتر از 75 سانتی متر باشد.
 3. عرض تیرچه ها نباید کمتر از 10 سانتی متر و ارتفاع کل آن ها نباید بیشتر از 3/5 برابر حداقل عرض آن ها باشد.
 4. حداقل فاصله افقی بین دو سطح قائم بلوک های مجاور در طرفین یک تیرچه که در مقابل یکدیگر نصب می شوند ، نباید کمتر از 6/5 سانتی متر باشد.
 5. ضخامت دال بتنی فوقانی نباید از یک دوازدهم فاصله آزاد بین تیرچه ها و نه از 5 سانتی متر کمتر اختیار شود.
 6. حداکثر دهانه مورد پوشش سقف (در جهت طول تیرچه پیش ساخته خرپایی) با تیرچه های منفرد نباید از 8 متر بیشتر شود.
 7. سقف های اجرا شده با تیرچه و بلوک در مواردی که بار یکنواخت روی سقف عمل نماید ، عملکرد بسیار مناسبی دارند ، در صورت وجود بار منفرد سنگین یا متحرک و یا مرتعش ، بکار بردن سقف تیرچه بلوک توصیه نمی شود.
 8. در سقف های تیرچه بلوک ، بار متمرکزی که ممکن است روی کف وجود داشته باشد ،بار ناشی از چرخ اتومبیل ها در پارکینگ ها و یا بار خطی ناشی از وجود تیغه های آجری روی تیرچه ها است. در مورد پارکینگ ها ، بکارگیری سیستم تیرچه و بلوک معمول اساسا توصیه نمی شود ، در صورتی که الزامی در کار باشد توصیه می شود تا ضخامت دال بتنی (روی بلوک ها) حداقل 8 سانتی متر در نظر گرفته شود و مقاومت دال در برش سوراخ کننده (برش پانچ) برای بار چرخ کنترل گردد. در محاسبه تیرچه ها برای بار متمرکز ، یا می توان کف را با استفاده از یکی از روش های کلاسیک تحلیل کامل نمود و یا بار را با تقریب خوبی بین سه تیرچه مجاور یکدیگر به طور مساوی توزیع کرد.
 9. در صورتی که طول تیرچه ها بیش از 4 متر باشد ، یک یا چند کلاف میانی (تیر عرضی) در جهت عمود بر تیرچه ها تعبیه شود.
 10. لوله ها و مجراهایی که در داخل دال قرار داده می شوند نباید به مقدار قابل توجهی مقاومت سیستم را کاهش دهند. ضخامت دال باید به اندازه حداقل 2/5 سانتی متر بیشتر از ارتفاع کل لوله ها و مجراها باشد.
 11. در سقف های تیرچه بلوک با تیرچه خرپایی می توان مقاومت برشی تامین شده توسط بتن در تیرچه ها را 10 درصد بیشتر از مقاومت برشی اسمی تیر های بتنی در نظر گرفت.

سقف تیرچه بلوک در ساختمان های اسکلت فلزی

در سقف های تیرچه بلوک برای ساختمان های اسکلت فلزی بهتر است تیرها به صورت لانه زنبوری باشد تا بتن دو طرف پل بتواند از آن ها عبور کند و به هم برسد.

توجه داشته باشید که اگر ضخامت پل از ۲۵ سانتی متر بیشتر باشد ، با توجه به ضخامت بتن روی بلوک که ۵ سانتی متر است ، باید اختلاف سطح این دو با زاویه ۲۵ درجه ریخته شود.

کلاف های ارزی

اگر دهانه سقفی در سقف های تیرچه بلوک از ۳ متر بیشتر باشد ، موقع بلوک چینی درست وسط دهانه عمود بر جهت تیرها باید فاصله ۱۰ سانتی متری ایجاد کرد که به آن کلاف عرضی می‌گویند.

همچنین در اینجا باید دو میلگرد به قطر ۱۰ میلی متر قرارداد ، یکی در بالا و یکی در پایین.

نصب تیرچه بلوک

سقف تیرچه بلوک در ساختمان های آجری

اگر بخواهیم در ساختمان های آجری از این سقف استفاده کنیم ، باید روی دیوار حمال شناژ افقی ایجاد کنیم.

پهنای این شناژ تقریباً ۳۵ تا ۴۰ سانتی متر است و حداقل باید به ۴ میلگرد ۱۲ تا ۱۴ مجهز باشد.

سقف تیرچه بلوک در ساختمان های بتنی

اگر بخواهیم این سقف را در ساختمان های بتنی اجرا کنیم امکان دارد ارتفاع پلی که سقف به آن منتهی می‌شود ، بلندتر از سقف شود.

برای جلوگیری از آن باید اختلاف ارتفاع در کنار پل را با بتن زاویه ۴۵ درجه پر کنیم و بقیه سطح را با بتن سبک یا پوکه هم سطح کنیم.

تیرچه بلوک

عبور کانال های تاسیساتی

برای اینکه لوله های تاسیساتی مانند آب ، شوفاژ و کانال کولر را از سقف تیرچه بلوک عبور دهیم باید آن ها را به گونه‌ای طراحی کنیم که هر رایزر کمتر از ۴۰ سانتی متر عرض را اشغال کند زیرا در این صورت لوله ها به راحتی از سقف عبور می‌کنند و آسیبی هم به سقف وارد نمی شود.

ولی در برخی مواقع مانند عبور کانال کولر ، عرض ۴۰ سانتی متر کافی نیست و باید در این صورت یک تیرچه را قطع کنیم تا بتوانیم عرض بیشتری داشته باشیم.

_ سوالات متداول

چرا برای خدمات تیرچه بلوک گروه عمرانی فیدار پایا را انتخاب کنیم؟

گروه عمرانی فیدار پایا از سال 1388 در خدمت جامعه صنعت ساختمان بوده است. گروه عمرانی فیدار پایا با اعتقاد بر این باور است که فروش پایان یک معامله نیست بلکه آغاز یک رابطه است شروع به کار کرده و در راستای سیاست های شرکت خدمات و محصولات مکمل اعم از کادر مجرب پیمانکاری، یونولیت، سفال را جهت رفاه مشتریان پیشه راه خود قرار داده است و با توکل بر خدا و تلاش روز افزون امیدوار است در زمینه های متفاوت صنعت پیش قدم باشد.

تیرچه بلوک چیست؟

تیرچه بلوک یا سقف تیرچه و بلوک به سقف هایی گفته می شود که ترکیبی از تیرچه و بلوک سیمانی یا بلوک سفالی است.

چگونه می توانم سفارش دهم؟

چنانچه قصد سفارش دارید می توانید وارد قسمت تماس با ما در سایت شوید و از راه های ارتباطی موجود با کارشناسان ارتباط برقرار نمایید.